Roboti připraví do pěti let o práci přes pět milionů lidí. Vzroste poptávka po pracovnících v IT

  1. Pokrok v technologiích připraví podle studie Světového ekonomického fóra o práci lidi napříč všemi odvětvími. 
  2.  Nejvíce ohrožené jsou pozice ve zdravotnictví, finančních službách a energetice.
  3.  Poptávka bude naopak po kvalifikovaných pracovnících v oblastech informačních technologií či telekomunikacích.

·    Do pěti let ztratí práci v 15 největších ekonomikách světa přes pět milionů lidí. Vyplývá to z analýzy, kterou na úvod každoročního setkání v Davosu zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF). "Stojíme na prahu technologické revoluce, která zásadně změní náš způsob života," uvedl v komentáři ekonom a prezident WEF Klaus Schwab.

·    Umělá inteligence, nanotechnologie, biotechnologie, 3D tisk a propracovanější robotika způsobí podle něj "čtvrtou průmyslovou revoluci", kvůli které ztratí lidé práci napříč všemi obory. Kvůli čím dál tím vyspělejší telemedicíně revoluce zasáhne nejvíce pracovní místa ve zdravotních službách. Podobně jsou na tom také určité pozice v energetice a finančních službách.

·    Technologie možná povedou k hlubším změnám pracovních míst: Roboti budou schopni do deseti let nahrazovat manažery - čtěte ZDE

·    Ve stejnou chvíli však vzroste poptávka po nejméně dvou milionech kvalifikovaných pracovních míst v oblastech informačních technologií, datové analytiky či v telekomunikacích.

·    Za obrovské změny na pracovním trhu mohou podle studie WEF především technologie, které způsobily "vše dostupné, kdykoliv a odkudkoliv". Především tedy mobilní internet a cloudové technologie. Jedním z hlavních narušovatelů klasických struktur je podle studie také takzvaná "gig economy", což by se dalo přeložit jako "ekonomika na požádání". Lidé v ní pracují tehdy, kdy se jim to hodí, jako například řidiči alternativní taxislužby Uber. Na pozitivní i negativní změny se ale musí připravit v určitých odvětvích i management.

·    Podle Schwaba má ale i tato revoluce, podobně jako ty předešlé, potenciál zvýšit příjmy a zlepšit kvalitu života napříč všemi kontinenty. "Dosud z ní nejvíce získávají spotřebitelé a zákazníci, kteří mají díky digitálnímu světu přístup k novým produktům a službám, což zvyšuje efektivitu a potěšení v osobním životě," uvedl Schwab.

·    Studie s názvem Budoucnost pracovních míst obsahuje data z 15 vedoucích ekonomik, které dohromady zaměstnávají v současnosti zhruba 65 procent světové pracovní síly. Každou ze zemí ale postihne čtvrtá průmyslová revoluce v jiném rozsahu. Nejlépe na tom budou země Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC) a Japonsko, které budou zažívat pouze 25procentní nestabilitu mezi nejlépe kvalifikovanou silou. Zaplnit nebo transformovat až 40 procent vysoce kvalifikovaných pozic bude naopak potřebovat Turecko, Čína, Indie, ale také Itálie a Německo (39 %).

 

Vytisknout